HMS10BC2: MARINE 10″ 600W 2 OHM SVC WHITE SUBWOOFER (HMS 10 B-2)
Out of stock
The HMS 10 B-C2 (black) long throw 10-inch marine subwoofer is engineered for infinite baffle application. The 2 Ohm configuration makes the most of the amplifier power. It relieves the main speaker from the hard work of reproducing the lowest frequency range, adding bass output and punch to maximize the overall system performance. The FEM optimized high-excursion mobile equipment of HMS10B-C2 with a 50 mm 2-inch voice coil is driven by a massive magnetic group, to obtain a perfect control also at very high level SPL. Engineered and tested for the marine environment; UV, salt-fog, vibrations, water spray, thermal shock, dust HMS10B-C2 is nature-proof. The progressive design aramid fibre spider with silicone-insulated lead wires ensures durability and constant performance over time. The gold-plated corrosion resistant brass connection terminals with silicone cap protect the lead wire junction point.
Out of stock
SKU HMS10BC2 Brand:
Description
Colour: Black
Size: 250mm (10″)
Power Handling
Continuous: 300W
Peak: 600W
Impedance Ohm: 2
Voice Coil: 50mm (2″)
Magnet Size (D x d x h): 140 x 60 x 30mm (5.51 x 2.36 x 1.18″)
Component Weight: 5.1kg
Magnet: Ferrite
Cone: Polypropylene with UV inhibitors
Depth: 145mm
Voice Coil Type: Single
Xmech: +/- 16.3mm (0.64″)
Additional information
Weight 200 g
Reviews
There are no reviews yet
Add a review
HMS10BC2: MARINE 10" 600W 2 OHM SVC WHITE SUBWOOFER (HMS 10 B-2) HMS10BC2: MARINE 10" 600W 2 OHM SVC WHITE SUBWOOFER (HMS 10 B-2)