ST35ANEO: SPL SHOW 1.8″ (46MM) HIGH EFFICIENCY COMPRESSION DRIVER – PAIR (ST 35A NEO)
ST 35A NEO (Order Code ST35ANEO) line bullet tweeters are a totally new project, lighter and more compact compared to the previous ST 35 and with superior performance thanks to the use of Neodymium N38 H for the motor units and a FEM (Finite Element Method) optimized driver/horn design. This is the Active version which provides tweeters only.
SKU ST35ANEO Brand:
Description
System: High Efficiency Compression Driver Tweeter
Size: 46mm (1.8″)
Power Handling:
Peak: 120W
Impedance: 4 Ohm
Tweeter Voice Coil: 35mm (1.8″)
Frequency Response: 2k – 20k Hz
Weight of One Tweeter: 0.53 kg
Tweeter Magnet: Neodymium
Dome: Aluminium
Notes: For active use, no crossover box included.
Additional information
Weight 300 g
Reviews
There are no reviews yet
Add a review
ST35ANEO: SPL SHOW 1.8" (46MM) HIGH EFFICIENCY COMPRESSION DRIVER - PAIR (ST 35A NEO) ST35ANEO: SPL SHOW 1.8" (46MM) HIGH EFFICIENCY COMPRESSION DRIVER - PAIR (ST 35A NEO)