API1000P: 1000W PURE SINE WAVE POWER INVERTER
The Aerpro API1000P 1000W Pure Sine Wave Power Inverter is an easy to use power inverter that is capable of providing 240V power from a 12V battery source. This pure sine wave inverter has dual 240V AC sockets and supports 1000W of continuous power, making it suitable for powering sensitive and non-sensitive household appliances such as TVs, power tools, laptops, stereos, phone chargers and medical equipment. It also features dual 2.1A USB sockets which are perfect for charging smartphones, tablets and other USB devices. It boasts all the safety features you need including overload and short circuit protection. The easy to read LCD display shows read outs for voltage and power usage so you can monitor your set up at a glance. Simple to install, the inverter connects directly to a 12V DC battery via the supplied 80cm lead with ring terminals.
SKU API1000P Category Brand:
Description
Output Waveform: Pure Sine Wave
Peak Power: 2000 W
Rated Output Power: 1000 W
Input Voltage: 12.8V-13.2V DC
Output Voltage: 220V-240V AC
Output Frequency: 50Hz
Dual USB Output: DC 5V 2100mA
Max Output Efficiency: > 85%
12V Input Current(no load): < 1A Low Voltage Alarm: 10.5V +/- 0.5V Low Voltage Shutdown (no load): 9.5V +/- 0.5 V Over Voltage Shutdown (no load): 15.5 V +/- 0.5 V Overload Shutdown: 1200 W Short Circuit Protection: Yes Operating Temperature: -10C - +40C Fuse: 30A x4 Internal Cable: 80cm Cable With Ring Terminals Please Note: Pure Sine Wave Inverters can be used with all types of electrical appliances including audio devices, sensitive equipment that may have delicate electronics and devices with AC motors.
Additional information
Weight 300 g
Reviews
There are no reviews yet
Add a review
API1000P: 1000W PURE SINE WAVE POWER INVERTER API1000P: 1000W PURE SINE WAVE POWER INVERTER